FMA Travel ile SAKIZ (CHIOS) ADASI TURU

FMA Travel ile SAKIZ (CHIOS) ADASI TURU

/

Adres : 4* ERYTHA HOTEL’de 1 GECE O.K. KONAKLAMA

Etkinlik Tarihi : 31.12.2019

Etkinlik Saati : 20.00

Telefon : 0 232 404 42 82 - 0232 404 51 52 (542) 362 (FMA) 0 887 (TUR)

Mail Adresi : info@fma.com.tr

Web Sitesi : www.fma.com.tr

Kişi Başı : 129 € 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Etkinlik Programı - Detayları

 

 <<< SAKIZ (CHIOS) ADASI TURU >>>

 

 

31 Aralık - 01 Ocak  |   2 Gün - 1 Gece

 

<<< DENİZE SIFIR 4* ERYTHA HOTEL'DE KONAKLAMA AYRICALIĞI İLE >>>

...

 

1. Gün: MERKEZ ve KUZEY SAKIZ TURU: SAKIZ KALESİ - VUNAKU MEYDANI - AVGONIMA KÖYÜ - ANAVATOS - NEA MONI MANASTIRI – SAKIZ ADASI’NDA YILBAŞI EĞLENCESİ

31 ARALIK SALI

Sabah 06.30'da Egepark, 06.40'da Bostanlı İskelesi, 06.50'de Karşıyaka İskelesi, 07.00'de Alsancak FMA Travel Ofisi Önü, 07.10'da Konak Sabancı Kültür Merkezi, 07.20'de Göztepe Vapur İskelesi, 07.30'da Üçkuyular Shell ve 09.00'da Çeşme Gümrük'te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız ( Chios )'a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra deniz yolculuğumuza başlıyoruz.

Sakız'a ulaştığımızda bizleri bekleyen otobüsümüzle Yunanistan'ın en bakımlı ve zengin adası Sakız'ı keşfetmek için adada yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız Ada'nın kalbinde yer alan Sakız Kalesi oluyor. Bir zamanların Venedik, Ceneviz ve de Osmanlı dönemi izlerini taşıyan kale ve kale içi yerleşimini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Kale gezintisinin ardından 19.yy.da Sakız Adası'nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid'in emri ile inşa edilen Sakız'ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi'ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız'ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı ( Platia Plastira ) ve Halk Bahçesi ( Dimotikos Kipos)'da gezintiye çıkıyor ve aralarında Kanaris'in de bulunduğu Sakız'ın halk kahramanlarının heykel ve büstlerini görüyoruz. Bu esnada Vunaku Meydanı'nın yakınında bulunan Sakız'ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi'nin önünde de hatıra resimlerimizi çektiriyoruz. Vunaku Meydanı'nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion ( Homeros Kültür Merkezi ) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları da panoramik olarak gördükten sonra kısa bir frape ve kahve molası veriyoruz. Öğle saatlerinde arzu eden konuklarımızla Batı Sakız Turu'na çıkıyoruz. Bu tur esnasında adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü'nü, en eski manastırlarından birisi Nea Moni'yi ve bir zamanların en yüksekteki ve korunaklı köyü olan Anavatos'u görme şansı yakalıyoruz. Öğle yemeğimizi kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima'da deniz manzaralı bir köy tavernasında alıyoruz. Burada adanın şahane oğlak tandırı, horoz kebabı, ot köftesi, peynirli patlıcan kebabı, mastello peyniri ve ev şaraplarının tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından bir zamanların en korunaklı ve geçit vermez köyü olan Anavatos'u  panoramik  olarak  izliyor  ve  günümüzde  terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Daha sonra Sakız'ın en önemli tarihi mirası Nea Moni Manastırı'na giderek 11. yy yapısının eşsiz freskoları ve mermer mozaiklerini yakından tanıyoruz. Gün sonunda otelimize dönüyor ve dinleniyoruz.  Akşam saat 21:00'de otelimizin lobisinde buluşuyor ve yeni yılı kutlamak için güzel bir Yunan tavernasına gidiyoruz. Yunan mutfağı ve sirtaki eşliğinde 2020'ye merhaba diyoruz.

 

2. Gün: GÜNEY SAKIZ TURU: ARMOLIA - PİRGİ - MESTA - PAŞA LİMANI

01 OCAK ÇARŞAMBA

Yeni yılın ilk günü otelimizde aldığımız sabah kahvaltısının ardından Güney Sakız Turu için otobüsümüzde yerlerimizi alıyoruz. Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria (damla sakızı köyleri ) ve Notia horia ( güney köyleri ) diye adlandırılan bölgede çömlek yapımı ve kalesi ile ünlü Armolia, “ksista“adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi, dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile Mesta gibi ortaçağ köylerini geziyoruz. Öğle saatlerinde Paşa Limanı'nda Sakız'ın deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra şaraptan, uzoya, reçelden, peynire kadar Sakız ürünlerinin satıldığı bir mağazaya konuk oluyor ve alışveriş yapıyoruz. Gün sonunda Yunanistan ve Sakız Adası'na veda ederek gemimizde yerlerimizi alıyor ve Çeşme'ye doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Çeşme'de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra İzmir'e doğru özel aracımızla yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir'de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.

 

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

4* ERYTHA HOTEL’de 1 GECE O.K. KONAKLAMA

< YUNAN TAVERNASI’NDA CANLI MÜZİKLİ, LİMİTSİZ İÇKİLİ YILBAŞI GALASI

< ÇEŞME - SAKIZ - ÇEŞME FERİBOT ULAŞIMI

< SAKIZ MERKEZ TURU

< GÜNEY SAKIZ TURU: ( Mesta - Pirgi – Armolia- Paşa Limanı )

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

< MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

< ÖĞLE YEMEKLERİ

< YEŞİL PASAPORT yada SCHENGEN VİZESİ OLMAYAN KONUKLAR İÇİN VİZE ÜCRETLERİ

< 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN 10 EURO SUR -PRIM ALINACAKTIR.

 

  SAKIZ KÜLTUR ve KONFOR PAKETİ

 İZMİR – ÇEŞME – İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI ( 25 EURO )
 BATI SAKIZ TURU ( AVGONIMA – ANAVATOS - NEA MONI ) ( 35 EURO )

 

*** 60 EURO EDERİNDEKİ PAKET ACENTEDE SATIN ALINDIĞI TAKDİRDE

   YALNIZCA 36 EURO ÖDENECEKTİR. ***