Yeni Yıl Umut ve Mutluluk Yılınız Olsun

'YENİ YIL UMUT VE MUTLULUK YILINIZ OLSUN'www.yilbasietkinlik.com adresi  sizi yeni yılda yepyeni hissettirecek farklı içerikleri ile yanınızda olacak. Bundan böyle blog bölümümüzde sizin için özenle seçtiğimiz güzellikten modaya, psikolojiden hayat kurtarıcı ipuçlarına kadar  daha pek çok bilgiyi bulabileceksiniz.  İstiyoruz ki, yeni yıl coşkunuza ortak olalım. Yaşamı hep birlikte kucaklayalım.

Bulutların üstünde uçmak ya da girdabın içinde sıkışıp kalmak . Her ikisi de elimizde.  

Gelin Yeni Yıla daha iyimser, umut dolu ve aşkla girelim. İnsan psikolojisi üzerine yapılan tüm araştırmalar kahkaha atmanın, mizah ve aşkın kesinlikle hayat kalitesini yükselttiği yönünde.  

Stres düzeyini azaltma yollarını bilen insanlar, hayatın zorlukları karşısında daha başarılı olmakta. Bu yıla kadar bu konuda başarılı bir çizgi yakalayamamış olabilirsiniz. Olsun.


 Hiçbir şey için geç değil. 


Bu sene çikolata yiyerek kilolu bir “mutlu” olmak yerine fit kalarak ama aşkı yakalayarak yeni yılı kucaklayın.


Mutluluk Hormonunu Tanıyalım

YENİ YILA AŞKLA GİRİN !

Dopamin nedir ? Doğal Yollarla Dopamin Seviyenizi Artırmanın Yolları Nelerdir?


Dopamin hormonu genelde halk arasında “mutluluk hormonu” olarak bilinir ve beyinde salgılanır. Sinirler arası iletişimi sağlar. Dopamin hayatta kalmamızı, mücadele etmemizi sağlayan en güçlü silahlardan biridir.

Mutluluk hormonu olarak tanımlanmasının nedeni cinsel ilişkiye girdiğimizde ya da lezzetli bir yiyecek tükettiğimizde örneğin, çikolata gibi bu tarz yiyecekler dopamin üretimini arttırmaktadır. Vücudumuz bu tür yiyeceklerden daha çok tüketmek ister. Her şeyde olduğu gibi dopamin hormonunun fazla üretilmesi de az olarak üretilmesi de bazı sağlık sorunlarına neden olur.

Örneğin vücudun çok fazla dopamin hormonu salgılaması sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıkların artmasına neden olur.

Dopamin etkisi yüzünden zararlı olduğu bilindiği halde, bu maddeleri beynimiz tüketmeyi ister. Nedeni ise sigara, kokain ve amfetaminler dopamin hormonunun sinir hücreleri tarafından tekrar emilmesini engel olur. Bu yüzden sinir uçları arasında dopamin birikir. Dopamin fazlalığını haz olarak algılayan beyin bu maddelerden tekrar tekrar ister. Bu da kişide bağımlılık meydana getirir.

Aynı şekilde dopamin salgısında devamlı azalma, Parkinson gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Dopamin seviyesi, kişiden kişiye farklılık gösterir. Kötü beslenme, kullanılan ilaçlar, stres, uykusuzluk gibi sebepler bu seviyenin düşmesine neden olur. Dopamin seviyesi düştüğünde kişide depresyon, sarsıntılı ruh hali, koordinasyon bozukluğu, dikkat eksikliği ve iştah artışı cinsel isteksizlik gibi problemler gözlemlenir. Zevk azalması nedeniyle kişi bağımlılık yapan ve mutluluk hissi veren maddelere yönelir.


Dopamin hormonunun fonksiyonları

Dopamin hormonunun mutluluk hissi vermesinin yanı sıra vücuda son derece faydalı ve pek çok fonksiyona sahiptir.

• Hareket

• Dikkat

• Duygu durumunu düzenlemesi

• Hafıza

• Davranış ve kavrama

• Haz veren ödül

• Uyku ve öğrenme

• Prolaktin hormonunun üretilmesinin engellenmesiDopamin Seviyesini Doğal Yollarla Yükseltmek

Aşık olmanın doğal yollardan dopamin seviyesini arttırıcı etkisi vardır.
Egzersiz: Düzenli egzersiz, dopamin seviyesini yükseltir. Araştırmalara göre günlük olarak yapılan 30 dakikalık egzersizin vücutta dopamin salgılanmasına neden olduğu ispatlanmıştır.
Uyku: Vücudun yenilenmesi, dinlenmesi için oldukça önemli olan uyku, rahatlatıcı özelliği sayesinde dopamin seviyesini normal düzeye çıkarır.
Yemek: Deniz ürünleri, fasulye, ördek eti, tavuk, elma, avokado, badem, salatalık, muz ve protein yönünden zengin besinler dopamin seviyesini doğal olarak yükseltir. Hazır gıdaları tüketmemek de dopamin seviyesinin korunmasına yardımcı olur.
Stresten Uzak Durmak: Stres yaratacak durumlardan, ortamlardan uzak durmak, örneğin imkan varsa, şehir karmaşasından uzak, doğada kısa bir yürüyüş bile dopamin seviyesini arttıracak ve düzenleyecektir.
Hobiler : Mutlu olacağınız hobiler edinmek mutluluk hormonu dopamin salgılamasını artıracaktır. Yaşamda bir hedef belirlemek ve bu hedef doğrultusunda yürümek de sizi hayata bağlayacaktır.

Dopamin hormonu nasıl arttırılabilir?

Dopamin hormonunun doğal yollardan arttırılması demek, kişilerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi demektir. Bu hormon kişinin ruh halini düzenlemektedir. Azaldığı takdirde kişide depresyon, bunalım, tatminsizlik gibi sorunlara neden olur. Egzersiz yapılması, muz gibi dopamin seviyesini yükseltecek besinlerin tüketilmesi, C vitamini almak, gün ışığından yararlanmak, mutlu olabileceğiniz hobilerle uğraşmak, yaşamda bir hedef belirleyerek ilerlemek, sağlıksız olarak tanımlanan besinlerden uzak kalmak, dopamin hormonunun doğal olarak artışını sağlar.

Size FMA ailesi olarak yeni yılda önerimiz, kendinize zaman ayırın ve daha önce hiç görmediğiniz bir yere bir tur satın alın veya devamlı ertelediğiniz bir hobiniz vardı ama hiç vakit ayıramadınız, bu sene hobilerinize, seyahate zaman ayırdığınız bir yıl olsun. Açık hava, seyahat, sosyal birliktelikler, uğraşlar mutlu ve sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.


www.yilbasietkinlik.com


 sizlere ve sevdiklerinize iyi yıllar diler.